Автор: Никол Червенкова
Снимки: Симон Михайлова, Никол Червенкова и архив на Филип Шопов
Филип Шопов е на 25 години от София. От 14-годишен проявява интерес към фотографията. По-късно учи „Реклама“ в НБУ, а днес работи като фотограф. „Окуражение“ е първата му изложба, реализирана със съдействието на Университета. Мотивиращите му постери с окуражаващи послания са експонирани на автобусни спирки в София, Варна и Бургас.
Преди около две години в една студена декемврийска нощ, идеята за проекта „Окуражение“ се явява като топла прегръдка за Филип, която сгрява душата му.
Творецът на „куражи“ не губи време в търсене на цел и посока в живота си. Всеки ден се старае, стъпка по стъпка, да се доближава до мисията си, а именно да насърчава себе си и всички последователи, до които успява да достигне, чрез посланията си в социалните мрежи и във всекидневието си. Филип дарява кураж. Приема като свой дълг окуражението на обществото, а мотото в живота му е: “имам какво да дам, защо да го пазя за себе си“. Младият художник и фотограф върви по пътя на професионалното си развитие, като се вдъхновява от смислени и обогатяващи личността занимания.
Първоначално идеята за проекта „Кураж“ е замислена като дневниче, в което Филип да излива чувствата и емоциите си, да се опознава по един различен начин. Не след дълго той решава да създаде страничка „Окуражение“ в Инстаграм. Възприема публикациите си като реализация на вдъхновение, а не като задължение. Точно затова публикува само, когато е истински впечатлен от нещо и избира да го сподели с аудиторията си. Старае се да насърчи потребителя, като създава позитивно и вдъхновяващо съдържание.
Не след дълго група млади талантливи и дейни студентки от НБУ предлагат на Филип да направи изложба „Окуражение“ в летния театър на университета. Така с общи усилия и съдействие от страна на учебното заведение, те организират събитието, а Филип отпечатва плакати със заснети от него пейзажи, върху които изписва окуражаващи послания. Природата е елемент, който вдъхновява автора. Това е и причината пейзажите да станат фон на всеки негов „кураж“. Филип пише окуражаващите послания в първо лице, за да засили индивидуалното въздействие върху всеки от зрителите. Някои от любимите му „куражи“ са : “Дай си време“ , „Обичам да обичам“ и „Животът е подарък“.
С малки стъпки към голям прогрес
Филип смята, че всички хора са уникални сами по себе си. „Всеки носи сила, енергия и заряд, благодарени, на които блести със собствена светлина“, обяснява фотографът. „Трябва да се научим да си даваме пълноценна почивка от време навреме, вместо да се отказваме, когато нещо препречи пътя ни към целта“. С малки стъпки към голям прогрес е мотото, с което живее Филип. Споделя, че трудностите в живота изграждат човек и го правят по-силен, макар в повечето случаи да не го осъзнаваме. А най-голямото насърчение в най-трудните моменти за Филип е силата на вярата му. „Лесно е да се откажеш, когато е трудно, но чрез действията и думите си отстояваш своя избор да вървиш по избрания път на развитието си. Процесът е дълъг и изисква време, но извървеният път и научените уроци си заслужават крайния резултат“, убеден е Филип.
Филип възприема проекта „Кураж“като самодисциплина. Именно затова идеята на посланията му е хората да се припознаят в тях. Да са им от помощ при нужда. Да се връщат и да си припомнят смисъла им след време. Да вдъхват кураж. Дава пример с книгата “Малкият принц”, за която казва, че колкото и пъти да препрочетеш, все ще намериш нещо смислено, интересно и ново за теб, което не си забелязал предния път.
Дисциплината – ключ към успеха
„Вдъхновението и мотивацията идват и си отиват. Но резултатът зависи от самодисциплината“, убеден е Филип. Формулата му за успех е да действаш с искрено желание, любов и дисциплина. Старае се да се учи на търпение. Единствено така резултатите ще са удовлетворяващи. „Нивото на самодисциплината си проличава, точно когато мотивацията изчезне“, казва той.
Филип „зад кулисите“
Човек, който се бори с препядствията, с които всеки се сблъсква. Емоционален, целенасочен, с вяра, която изгражда характера му. Тема на разговора ни става „модата“ на загубата на идентичност, лутането и търсенето на себе си на най-шантави места, само за да си интересен на другите. Филип харесва хората, които са наясно със себе си, с целите и мисията си. По негово мнение, щом намериш посоката си в живота, процесът на трансформация, през която всеки преминава, става много по-приятен.
Прекалената емоционалност наранява околните и теб самия
„Мнозинството от хора, се облягат на емоциите си все по-често, действат спрямо първичното си усещане и така вземат прибързани решения“, разсъждава Филип. „Важно е да чувстваш и да споделяш. Обаче е важно и да се вслушаш дълбоко в себе си – там е твоята истина“, казва той. Прекалената експресивност създава смесица от емоции у нас, която често пречи опората в живота ни да е истината, а дисциплината да се превърне в рутина, гласи философията на художника.
Филип Шопов е фотограф, художник и творец на “куражи„. Всестранно развита личност, която не губи време в търсене на цел и посока в живота си. Той е намерил мисията си – да окуражава и насърчава хората към по-добро по всевъзможни начини. Казва, че е много щастлив и благодарен за възможността да реализира изложбата си точно в НБУ, от където е тръгнал към мечтата си като студент.
Момичетата от департамент “Медии и комуникация” на НБУ, които реализираха изложбата, силно вярват в каузата на Филип. Всяка от тях изразява подкрепата си към автора, като му изпраща доза “окуражение”:
Роси, ръководител на екипа за изложбата “Окуражение” му пожелава “Вярвай в любовта”! Лори го окуражава с “Преживей го“! Зори му пожелава “Изживей момента”! Ками му напомня “Бъди себе си”! Мони го призовава с “Продължавай да твориш”! И последна, но не на последно място, Деси го вдъхновява с “Продължавай да светиш”!