Автор: Любослав Венев
Какво е предприемачество? Един абстрактен въпрос, който се опитва да обясни дума, имаща нюанси в значението за тези, които я използват. Въпреки трудното определение, Клубът по предприемачество се опитва да открие, какво означава тя за студентите и за вече успели предприемачи в България и чужбина, защото вярва, че преди да се определим с една дума трябва да знаем значението й или самите ние да й дадем такова.
Аудитория 1 на библиотека „Богдан Богданов“ в НБУ събра режисьорката и основателка на продуцентската компания Untold Films Александра Караджова, която работи със световни брандове като DJI, Corona, Huawei, Artlist и Musicbed, създателя на един от най-популярните подкасти „Свръхчовекът“ Георги Ненов и основателя на глобалната мрежа за успех на младите „Тук-там“ Христо Бояджиев. Всеки от тях олицетворява различно значение на предприемачеството, но и тримата имат общи виждания за него. Освен тях в залата присъстваха над 70 бъдещи предприемачи, които жадно попиваха съветите им.
Човек с мисия
Христо Бояджиев – основателят на глобалната мрежа за успех на младите „Тук-Там“ започна дискусията с въпроси към публиката. Те насочиха вниманието към самите нас – към действията, които предприемаме, и възможностите, които имаме. Той самият не се определя като предприемач. Виждам себе си като човек, който се запалва да решава проблеми и достатъчно му пука, за да го прави години наред. Аз съм човек с мисия, казва Христо Бояджиев. А всички ние виждаме резултата от неговите действия и мисия – една силна общност, която се развива и разраства всеки ден, давайки възможност на младите в България да получат достъп до по-добро бъдеще.
Да последваш сърцето си
За режисьорката Александра Караджова предприемачеството е следване на сърцето. Разказът за детството й разкри, че макар да е била аутсайдер в училище, винаги се е занимавала с нещо различно от връстниците си. Занимавах се с фехтовка 11 години и бях в националния отбор. След това се появи страстта ми към фотографията, а после към реденето на Рубик кубчета. Не обикалях училищните коридори в търсене на хора, които да ме разбират, и повечето пъти търпях подигравки от съучениците си, споделя тя. Родителите й я насочват да запише архитектура, тъй като е креативна и математиката й се удава. Заминава за Германия, където прекарва, по нейните думи, три мъчителни години, през които претърпява вътрешна трансформация. Въпреки страховете си, решава да прекрати следването и да последва сърцето си. Започва да се занимава със създаването на филми и рекламни видеа. Така се ражда идеята й за Her Film School – онлайн академия за жени, в която споделя знанията, придобити по време на кариерния си път. Да следваш нещо, което те кара да гориш отвътре, и да направиш някаква положителна промяна за хората след теб – това е моята мисия, казва Александра.
Предприемачеството те намира
Георги Ненов, създател на подкаста „Свръхчовекът“, споделя, че предприемачеството го е открило преди той да започне да го търси. Разбрах, че съм предприемач едва преди три години, а подкастът го има вече от девет. Бях на 30, когато започна всичко. Никога не е късно да стартирате нещо, което ви запалва – дали след седмица или след месец, казва Ненов. Той осъзнава, че е предприемач, когато вижда, че подкастът му вече има двама спонсора и дарители, които сами го намират. Определям се като предприемач, защото съм предприемчив, а не защото съм бизнесмен. Винаги търся неща, които ме запалват. Бях много общителен като дете, а на 30 превърнах хобито си в професия. Сега имам екип от пет души и професионално студио, добавя Георги Ненов. Родителите му са учени – баща му е професор, доктор на техническите науки, а майка му е геолог-минералог. Никога не си е представял, че предприемачеството е възможно за него, но въпреки това днес е успешен предприемач.
Георги, Александра и Христо ни разказаха още много истории и ни дадоха ценни съвети – да вярваме в себе си, да не се отказваме от целите си, да бъдем смели, да заявяваме ясно какво искаме и най-вече – да се обграждаме с хора, които ни подкрепят. И тримата имат свой кръг от подкрепящи хора, които им помагат в трудните моменти и празнуват с тях успехите им. Намерили са тази подкрепа както в семействата си, така и в общностите, които са изградили около своите страсти.
На събитието присъстваше и Александра Кишишева – представител на Junior Achievement Bulgaria, които ще си партнират с Клуба по предприемачество в поредица финансови обучения, водени от Елица Кантарджиева. Александра Кишишева сподели, че е истински вдъхновена да види толкова много млади и мотивирани студенти, които в петък вечер се бяха събрали именно в библиотеката, носеща името на един от големите предприемачи – проф. Богдан Богданов, създател на Нов Български Университет.
Имаше още много въпроси към Георги, Александра и Христо и събитието продължи, докато университетът не затвори врати. Клубът по предприемачество намери и първите си приятели сред студентите, които присъстваха. Именно поради това ще продължи да кани хора с различни гледни точки за света. А мечтата на Клуба по предприемачество е да създаде сплотена общност, която да се подкрепя, за да можем всички заедно да осъществяваме идеите си.
Ако искате и вие да бъдете част от тази общност и заедно да изграждате бъдещето, можете да се свържете с тях в Instagram: @nbu.entrepreneur.club