Автор: Анелия Диамандиева и Елена Гюрова
На 16 декември, 2024 г., в Нов български университет шампионът по скоростна математика Калоян Гешев направи опит за нов световен рекорд, който днес беше признат официално от световна организация Mental Calculation World Cup.
Това се случи пред повече от 40 свидетели в Университетски театър на НБУ. Използвайки специално създаден генератор на случайни числа, Калоян успя да извърши десет изчисления само за 1 минута и 14 секунди. За това време младият математик разписа 10 петцифрени числа като сума на най-много четири квадрата.
Рефер на опита за рекорд стана Ана Бандалова – студент в магистърска програма „Езикова и речева патология“ и учител в 125 СУ „Боян Пенев“, където се обучава Калоян. Предишният световен рекорд по скоростна аритметика е 4 минути и 54 секунди и е поставен в Технологичния университет в Айндховен, Нидерландия.
Целият процес на пресмятане беше внимателно наблюдаван и заснет от екип на Радио-телевизионния център на НБУ. Събитието се организира от ръководителя на департамент „Здравеопазване и социална работа“ доц. д-р Полина Михова, с подкрепата на Център за терапия на комуникативни и емоционално-поведенчески нарушения в детска възраст и Център за подкрепа на студенти със специални образователни потребности към НБУ.
“Бяха четири месеца усилена подготовка, за да може самото събитие да се случи в рамките на минута и няколко секунди“, разказва доц. Михова. „Калоян тренираше многократно, но винаги допускаше малка грешка. Когато обаче записът беше активиран, той се справи феноменално – четири пъти по-бързо от предишния рекорд!”.
Калоян Гешев е победител в “България търси талант” от 2021 и е наричан българският human calculator. Той е дете с разстройство от аутистичния спектър, което вдъхновява с постиженията си, демонстрирайки силата на волята и таланта за преодоляване на предразсъдъци.
“Целта на експеримента беше да покажем, че хората в аутистичния спектър имат уникални дарби и че трябва да бъдат по-добре интегрирани в обществото, а не изолирани. Вярвам, че с този рекорд ще помогнем за по-добро разбиране и приемане на различията.“, допълва доц. Полина Михова.