Според доклад на Галъп Интернешънъл и Национален младежки форум (НМФ), изпратен в редакцията на NewBlog 4U, 50-то Народно събрание щеше да изглежда по друг начин, ако гласувалите бяха само млади хора на възраст между 18 и 30 години.
Кои политически сили предпочитат младежите за българския парламент?
Според резултатите от гласуването на 9-ти юни т.г. най-голям брой гласове събират кандидатите на ПП “Има такъв народ” – 23 процента от всички гласували за нея са на младежка възраст.
Отхвърляне на системата, обвинения към елита, посочване на лошите и добрите
Вероятните фактори за това са два – комуникация и послания, коментира причините за резултата асистент Христо Панчугов. Той смята, че решението на ИТН да прави кампания извън мейнстрийм медиите – в YouTube, TikTok и собствената си телевизия е изиграло положителна роля. „Имайки предвид високото недоверие на младите в традиционните медии, не е изненада, че посланието на Слави и компания достигна в по-голяма степен до тях“. Втората причина, според Панчугов, са удачните за младата аудитория послания. „Простите популистки послания като отхвърляне на системата, обвинения към елита, лошите и добрите, популизма за референдумите, творчеството на Слави Трифонов, както и различните като изпълнение и внушения клипове, което новите медии позволяват, очевидно достигат до младежите.“
Според доклада на Галъп и НМФ, гласуването за ИТН е резултат на своеобразен протестен вот „не подкрепям никого“ , с което младите хора свързват партията на Слави Трифонов и сценаристите. Те присъстват в съзнанието на 18-30 годишните като лидери на протестите от 2021 г., хора търсещи радикална промяна, инициатори на непопулярни политически ходове и т.н.Стипендии за учене, стажове и препоръки за работа
Данните от изборните резултати поставят на второ място ДПС по млади избиратели. От всички гласували за движението 19% са в младежка възраст. Христо Панчугов обяснява, че ДПС е една от малкото партии, която инвестира в развитие на своите организационни структури, като привлича млади хора и обновява партийните ръководства. „Израстването в партията върви със стипендии за учене, стажове, профилиране на различните кадри в сфери, които са важни за ДПС. В този смисъл има ясно обвързване на партийната лоялност и свършената работа, с израстване в самата партия. Така младежката структура има силна мотивация да работи с общността и да убеждава и привлича младите“. Според него важен детайл е и влиянието на ДПС в много от сферите на обществения живот, като намирането на работа или препоръката за нея. „От години в тези региони, младежите са с убеждението, че ДПС е единственото, което гарантира по-добрия живот на местните, поради което подкрепата е единствената възможност“. Към тези два фактора, анализаторът прибавя и етнически обусловена структура на Движението за права и свободи, която в някаква степен е по-млада от тази на българите. „Повече млади, означава по-висок дял на младежите в гласуването“.
Съдебната реформа, Шенген и войната в Украйна не палят младите
Коалицията ПП–ДБ привлича 14% младежки вот от всички гласували за нея. Христо Панчугов коментира, че причина за това са темите, които формацията поставя в центъра на политическите послания. „С малки изключения, реформата в съдебната система, влизането в еврозоната и Шенгенското пространство са сложни теми, които изискват повече внимание, отколкото младите могат да отделят“. Преподавателят по политически науки уточнява, че младежкият състав на политиците в ПП, войната в Украйна, общото послание за промяна са имали привлекателна сила в началото, но постепенно са изгубили стойност в поредицата от избори в страната. „Странната смесица, която представлява тази коалиция също има своя ефект – загубени между либералното и прогресивно послание и консервативната десница, ПП-ДБ се свиват като цяло“, отбелязва Панчугов.
Партията на Борисов няма послание към младите
Десет процента младежи привлича ГЕРБ, според данните на Галъп Интернешънъл. Анализаторът вижда причина за това в популистките послания на партията на Борисов, както и насочеността им към средната класа – малък и среден бизнес, местни корпоративни интереси и държавна администрация. Целеви групи, които традиционно включват представители на възраст над 30 години.
Носталгията по комунизма е непозната на младежите
Най-малко младежки електорат събира социалистическата партия, само 6 на сто от всички подали гласа си за БСП са млади хора. Това в голяма степен се дължи на неспособността на БСП да се превърне в нормална лява, в някакъв смисъл – прогресивна, социал-демократическа партия. „Вместо да гледа напред, социалистите избират да трупат подкрепа върху носталгия по комунистическия режим, силно про-руска идентичност и страдание по изгубената младост, което е точно обратното на това, което би привлякло един млад човек“, коментира Христо Панчугов.
Снимки: Косьо Хаджигенчев