Броени дни преди коледните празници, със Сиси решаваме да си вземем глътка въздух от курсовите задачи в университета и почти случайно се оказваме с билети за Копенхаген. Така започва малката ни импулсивна ваканция до сърцето на Скандинавия. Вярваме, че земята на викингите ще ви се хареса толкова много, колкото и на нас, затова събираме четиридневния ни престой в една статия, която вярваме, ще ви накара да стегнете куфара си за едно необикновено зимно пътешествие!
Съвети за щастливи туристи
Домът ни за тези четири дни е уютното и симпатично хотелче Wakeup Copenhagen, намиращо се в центъра на града. Разстоянието от летището до него е около 20 минути с метро без прекачване, което е доста удобно. Престоят ни от 3 нощувки без закуска струва 200 евро. Това ни дава възможност да опитаме датската храна навън. Копенхаген е пешеходен град и сравнително лесно се стига до главните забележителности, които са разположени в центъра. Така туристът си спестява транспортни разходи, отсядайки в сърцето на града. Принципно билетите за градския транспорт се взимат от машини в метрото и важат до определен час за конкретната зона, избрана за пътуването. Цената за единичен билет и 8 евро – колкото една халба датска бира. На съседната уличка до хотелчето, ние открихме магазинче на известната датска пекарна BUKA, която ни предложи хубаво кафе и ароматно печиво за усмихнат старт на деня. Имайте предвид, че през зимните месеци дните в Дания са къси – едва 7 часа светлина. Утрото започва в 8:00, а залезът настъпва към 15:00 ч., затова ви съветваме да разгледате забележителностите на открито по-рано през деня. Задължително с шапка и шал! Няма да изглеждате стилни като датчаните, но поне няма да се превърнете в ледена висулка до края на престоя си.
Вярата е висшата страст в човека – Сьорен Киркегор
Дания е светска страна и голяма част от населението не демонстрира религиозна култура, но храмовете имат голяма историческа, културна и архитектурна значимост за датчаните. Местата за поклонение привличат посетители с уникалното си изкуство, както и с панорамните гледки, които предлагат някои от тях, например кулата на Църквата на нашия Спасител. Този бароков храм е известен със своята спираловидна външна кула, по която и самите ние се изкачихме. 400 стъпала, след които се разгръща Копенхаген от птичи поглед и гордост от преборения страх от високо! Ако днес някой ме попита какво е културен адреналин, ще кажа, че това е да бъдеш на 90 м. над земята и северните ветрове на Дания да брулят мощно лицето ти! Следващият храм, който посетихме също спря дъха ни, макар да не бяхме в облаците. Истинска наслада за очите – Мраморната църква (Frederik’s Church).
Впечатляващ лутерански храм с най-големия църковен купол за цялото Скандинавие, вдъхновен от базиликата „Свети Петър“ в Рим. Църквата е разположена близо до двореца Амалиенборг и е популярно място за снимки благодарение на архитектурната си красота в стил рококо. Входът е свободен за посетители като единственото условие е да се пази тишина. Катедралата е едно от най-желаните места за венчавка в Дания. Като започнахме с християнските храмове, не пропуснахме и Nikolaj Kunsthal (Nikolaj Art Gallery). Датчаните са наистина съвременна и иновативна нация, доказателство за което е именно този невиждан досега храм.
Съвременна галерия за изкуство, разположена в бивша църква. Тя предлага изложби на съвременно изкуство, които често предизвикват размисъл върху социални и културни теми. При нашето посещение на галерията успяхме да видим изложбата I’m Sorry, This Space Is Reserved. Експозицията представя творби на датски и международни визуални артисти, представящи различни тела и идентичности, с които провокира към размисъл за различните в живота ни. Интересна забележителност на открито е и Касталет – добре запазена петолъчна крепост от 17-и век, заобиколена от зелени площи. Днес е популярно място за разходки и пикници с красива гледка към пристанището. Вътрешността на крепостта също си струва да се види – има действащи военни казарми, както и вятърна мелница в естествен размер. Намира се на приятно пешеходно разстояние от квартал Nyhaven (цветните къщички) и статуята на Малката русалка.
Животът ми е илюстрация на всичките ми творби – Х.К. Андерсен
Дания е оставила на света един голям писател и творец за най-малк
ите. Ханс Кристиан Андерсен е роден в малкото градче Одензе и е автор на десетки детски приказки, сред които най-обичаната е тази за Малката русалка. Днес Русалката е сред символите на Дания, а статуята й се намира в Копенхаген. Тя е подарък от датския пивовар Карл Якобсен. Скулптурата е изработена от бронз и гранит и въплъщава Андерсеновата русалка, която се отказва от всичко, за да се събере с млад, красив принц на сушата. Всяка сутрин и вечер тя изплува на повърхността от дъното на морето. Кацнала на своя камък във водата се взира жадно към брега с надеждата да зърне своя любим принц. Карл Джейкъбсен се влюбва в героя, след като гледа балетно представление по приказния сюжет в Кралския датски театър. Пивоварят бил толкова запленен, както от приказката, така и от балета, че възложил на скулптора Едвард Ериксен да създаде скулптура на русалката. Съпругата на Ериксен, Елин Ериксен, позира за статуята.
Датският принц язди слон, а еспресото в Националната галерия е лошо
В Копенхаген сте и няма как да не посетите емблематичния дворец Розенборг. Този ренесансов замък е бивша кралска резиденция, построен от крал Кристиан IV, известен с богато украсените си интериори и Кралските регалии, включит
елно короните и скъпоценностите на датската монархия. Легендата за името на Розенборг, в превод от датски означава ,,замъкът на розите“, е много любопитна. Крал Кристиан IV ненапразно наричал любимото си жилище „дворец на удоволствията“. Той се радвал на множество жени. От двете си съпруги и безбройните любовници имал над 20 деца. И ако кралят подарял роза на поредната си избраница, това било знак, че иска да прекара нощта с нея. Кристиан IV бил екстравагантен монарх и през 1620-а г. получил слон като подарък от Азия. Тези животни са разглеждани като символ на екзотика и богатство. Слонът е основен елемент в Ордена на Слона (Elefantordenen) – най-престижният рицарски орден в Дания, съществуващ от XV век. Той символизира сила, мъдрост и кралска власт. Рицарите, които са част от този орден, носят емблема във формата на малък слон. Орденът не е свързан с действителна употреба на слонове, а е по-скоро символично свързан с величие и европейския рицарски идеал.
Точно срещу Розенборг се намира Националната галерия на изкуствата, която съхранява впечатляваща колекция от европейско и скандинавско изкуство и обхваща периоди от Ренесанса до съвременното изкуство. Сградата
съчетава класическа и модерна архитектура, а до самия й вход има приятна кафетерия. Сладкишите, които опитваме там са вкусни попадения, но еспресото не е топ. Всъщност не попаднах на хубаво еспресо в цял Копенхаген, но Сиси ме увери, че капучиното си струва. Поучете се нея и заложете на него!
Затова пък успяваме да видим една дълго чакана изложба в галерията – на пруската художничка Кете Колвиц (1867–1945). Тя учи живопис в две немски академии за жени художници – първо в Берлин, след това в Мюнхен. Губи най-малкия си син по време на Първата световна война, където той се присъединява доброволно към германската армия и загива в битка. През 1919 г. Кете става първата жена пълноправен член на Пруската художествена академия, хабилитиран професор. По-късно нацисткият режим я принуждава да напусне поста си, а през 1936 г. й е забранено да рисува. Въпреки това тя продължава практиката си като черто
жник и скулптор до смъртта си, която идва няколко седмици преди края на Втората световна война през 1945 г.
Последно, но не и по важност, препоръчваме да видите един малко известен музей в Копенхаген – Музеят на Давид за ислямско изкуство (David Collection)
Музеят представя една от най-големите колекции на ислямско изкуство в Европа. Експозицията включва керамика, текстил, миниатюри и други артефакти от ислямския свят.
Кристиания – светът на хипитата
Малцина знаят, че Копенхаген има и различно лице. Хребет от къщи и стени отделя спец
иален район, наречен свободния град Кристиания, който живее по свои собствени закони. Разположен е на мястото на бившите военни казарми. Кристиания е сравнително младо селище, образувано през 1971 г., когато група хипита се заселват нелегално тук. За последните 50 години, населението на минидържавата е нараснало до хиляда души. Днес тук се търгува с леки наркотици, а в местните ателиета се провеждат сеански по медитация. Арт платформи правят представления, а тематични панаири се предлагат ръчно изработени творения – картини, мебели и други предмети, оригинални като самата Кристиания. Съвсем естествено на излизане от нея ви изпраща табела с надпис ,,Оттук се връщате отново в Европейския съюз“.
Щастието е най-доброто скривалище от отчаянието – Сьорен Киркегор
,,Има нещо гнило в Дания…“ е казал Шекспир и ние само за четири дни разбрахме какво е то. Тук хората са особено щастливи! Противно на очакванията, това не се дължи само на безплатното образование, здравеопазване и високите заплати. Чували ли сте за хюга? През 2016, ,,хюга“ е номинирана за дума на годината на Оксфордския речник. Най-общият смисъл, който носи, е изкуството да живеем щастливо. Интересното е, че думата се интерпретира различно от всеки датчанин, защото щастието е индивидуално за всеки човек. Вие непременно ще усетите хюга, когато влезете в датско кафене или пекарна. Ще го доловите в приглушената светлина на пъбовете, аромата на свещите и вкуса на морската храна. Уют, споделеност, приятна атмосфера. Всичко това е хюга. Датчаните си имат дори собствен музей на щастието! Основан от самият Майк Викинг- автор на “Малка книга за хюга” и главен изследовател в института за щастие на Дания. По стените на музея са написани хиляди причини за щастие на най-различни туристи от цял свят, сред които може да залепите и своята.
Любопитно за Дания
Дания не е само страната на датския принц Хамлет, философът Киркегор или писателят Х.К. Андерсен. Много от вас вероятно са притежавали бижута от световноизвестната марка Пандора, но знаехте ли, че тя е датска? Пандора е основана през 1982 г. в Копенхаген от Пер и Вини Еневолдсен. От малко магазинче за бижута се превръща в глобален гигант. Добре известния на всички ни конструктор Lego също е датско изобретение и в буквален превод означава ,,играй добре“. Ще ви изненадам ли, ако ви кажа, че датският ресторант Noma e определен за най-добрият ресторант в света? Следващият факт със сигурност ще шокира някои български жени, както изненада и мен, макар да нямам деца. За датските родители е съвсем нормално да оставят бебетата си сами на
вън. Разхождаме се из уличките на Копенхаген и пред нас се разкриват десетки бебешки колички, оставени без надзор навън, докато майките пият кафе вътре в заведенията. Това е традиционна културна практика в Дания, при която децата се каляват на студения климат. За нас това може да звучи напълно налудничаво, но датчанките спокойно оставят децата, вярвайки че страната е сигурна и защитена. И като политика, и като човешки морал – никой не би посегнал на дете.
Тишина. Това е другото, което ни направи впечатление в Копенхаген. Тих град, въпреки своите 1 330 993 жители. Никъде в центъра няма да чуете свистене на спирачки, клаксони на автомобили или разправии по улиците. В заведенията се наслаждавате на разговор със събеседника си, чувате се без проблем на фон от приятна музика.
Личното пространство наистина се цени – масите са раздалечени, пейките в парковете са на около 5 метра една от друга, а в най-тясна близост са само паркираните колела по улиците. Градът изобилства от велоалеи и това не е случайно. Дания има за цел да бъде въглеродно неутрална до 2050 г. Прави впечатление, че повечето сервитьори са мъже и доколкото разбираме, причина за това е, че датчанките имат обран и по-сдържан темперамент.
Непременно трябва да опитате датския хот дог с кисели краставички! Ще го намерите в подвижна количка с улична храна на почти всеки площад в Копенхаген. По това време на годината ще се насладите и на коледните базари на града, предлагащи вкусна храна, ръчно направени играчки и разбира се, Gløgg – датското греяно вино! Навсякъде из града блещукат коледни лампички, украсени елхи и коледни пързалки, а от близките храмове се носи хорова музика.
Копенхаген е наистина вълшебен скандинавски град и ако ви липсва коледен дух, то бъдете сигурни, че там ще го откриете на всеки ъгъл! Весели празници от екипа на NewBlog4U!
Автор: Селин Ариф
Снимки: Анастасия Иванова
Монтаж на видеото: Мерлин Ариф