автор: Йоанна Попова
снимки: Plus 359 Gallery, Йоанна Попова
Малко преди края на 2024 г. в столичната галерия „Plus 359 Gallery“, по-известна като Водната кула в кв. Лозенец, беше представена изложбата „Хибридни форми“ на трима уникални артисти.Галерия, която носи ехо от миналото, а същевременно е изпълнена със съвременен дух, бе перфектният фон за творбите на българина Стефан Иванов и сръбските художници Петър Сибинович и Милорад Панич.
Три различни свята, обединени в едно цяло
„Хибридни форми“ не е просто изложба, а проект, който обединява три коренно различни свята. Стефан, Петър и Милорад – всеки с уникален творчески почерк, но въпреки различията, произведения им съжителстват в брилянтна хармония. Както разказа Стефан Иванов, тримата не чертаят граници на изкуството си и обединени за първи път представят творчеството си в България, след дълги години на съвместни проекти. Артистите не само обогатяват културния ни ландшафт, но и доказват, че когато изкуството е истинско, то може да преминава през всякакви форми, независимо от технологиите и материалите. С изложбата Стефан, Петър и Милорад демонстрират как различието не е бариера, а спойка на творческия процес.
Архитектурата на Водната кула, която е на повече от 100 г., е с лабиринтоподобен интериор и създава уникално пространство, в което всяко произведение има своята мисия и значение. Експонираните произведения на „Хибридни форми“ обаче взаимодействат помежду си и „дишат“ в пространството на кулата. Стефан споделя, че самата сграда е като агресивен, но същевременно интересен организъм, който придава специфична енергия на творбите. Милорад и Петър разполагат творбите си по етажите на кулата, а Стефан рисува с въглен директно върху стените.Технология и материал в нова светлина
Всеки от артистите използва различни технологии и материали, които по свой начин комуникират с посетителите. Стефан Иванов представя дигитално сканирани хора и предмети, които той възприема като пространствени чертежи на триизмерни обекти. Това е част от неговия процес „галванизиране“, в който аналогиите между цифровото и физическото се преплитат. Рисунките му, сканирани и обработени с помощта на различни софтуери, са временни и ще бъдат изличени след края на изложбата. Стефан използва въглен – най-примитивният материал, за да запише тези трансформации на реалността, напомняйки за древните рисунки в пещерите на Ласко (световна забележителност, намираща се в Югозападна Франция, известна със своите палеолитни рисунки).
Материалите от новото време на Петър Сибинович
Петър Сибинович, от своя страна, създава своите произведения чрез нестандартни материали като полиетилен и други индустриални отпадъци. Работи в тясно сътрудничество с фабрика в Сърбия, която произвежда пластмаса и използва отпадъците от производствения процес. Неговите скулптури варират от индустриални форми до живи, почти биоморфни структури, които създават усещане за нещо изключително органично и трансформирано.Суровата енергия на Милорад Панич
Милорад Панич, преподавател по изкуства и специалист по каменоделство и леене, предлага скулптури, вдъхновени от геологични процеси и природни явления като лавата, стичаща се по вулкански склонове. Работи със сурови материали, като шлака от разтопен бронз и алуминий, и създава форми, които наподобяват природни явления като извирането на вода от сърцето на земята. Неговото изкуство е изключително първично и мощно, като същевременно подчертава детайлите на естествените процеси.
„Хибридни форми“ – изкуство, което обединява различията
Независимо от различията в подходите и техниките, произведенията на тримата артисти съществуват в уникална симбиоза. „Хибридни форми“ е изкуство, което не поставя граници, а напротив, преодолява всякакви бариери между технологии, материали и идеи. Същността на изложбата е в комбинирането на различните творчески вселени на тримата художници и създаването на нещо ново и непознато. Хибриден свят, в който миналото и бъдещето, технологията и материалът, физическото и дигиталното, са преплетени в един общ творчески процес.
Предстои вълнуващ период за артистите, като Милорад и Петър подготвят своята нова съвместна изложба в Истанбул, която ще се състои по-късно тази година. В същото време, Стефан работи по проектирането на наградните статуетки за конкурса „Българска мебел на годината 2025“. Галерията също има амбициозни планове – новият сезон ще бъде открит на 4 април с първата изложба на австрийския художник Клеменс Волф (Clemens Wolf). Очаква ни година, изпълнена с вдъхновение и силни артистични изяви!