Автор: Селин Ариф
Национална кръгла маса под надслов ,,Кръстьо Хаджииванов – личност, идеи, творчество“, посветена на малко известния поет Кръстьо Хаджииванов, противопоставил се на социалисическата диктатура и убит от нея, се състоя на 28 ноември 2024г. в Нов български университет с подкрепата на Съюза на независимите български писатели, Съюз „Истина“, Съюз на репресираните в България и Инициативен комитет „Кръстьо Хаджииванов“.
,,Няма друг поет от епохата на ранната Народна република, който в толкова оголен вид да представлява абсолютна алтернатива…“, заяви ректорът на НБУ Пламен Дойнов, който откри научната конференция и подчерта значимостта на поета Кръстьо Хаджииванов и творчеството му, противопоставящо се на социалистическия режим в най-ранните години на НРБ. ,,Кратката му биография може да бъде събрана трудно, ред по ред, в колеблив лаконичен разказ“,каза Дойнов.
Зала 20 на университета посрещна видни литератори, учени и културни дейци, сред които проф. Георги Николов, председател на Македонския научен институт, проф. Михаил Неделчев, доц. Георги Цанков, акад. Марин Кадиев, акад. Стоян Райчевски и др. Ключова роля в организацията на събитието имаше и самият брат на Кръстьо Хаджииванов – Иван Хаджииванов.
Проф. Михаил Неделчев също говори за поетическата личност и стабилното творческо самосъзнание на Хаджииванов. За поезията, саможертвата и борбата на поета срещу диктатурата се изказаха и други участници в конференцията. Коментирано беше и дали има отношение личността на Хаджииванов към горянското движение, може ли да се търси паралел между поезията му и предметната поетика на Атанас Далчев и дали Хаджииванов е митологизиран след смъртта си като дете-чудо в българската литературна история.
Кръстьо Хаджииванов е роден през 1929г. в с. Капатово и е автор на около сто стихотворения и поеми. Израства с книгите от дете, но тежката му житейска съдба на младия поет не му позволява да отпечата нито една своя творба приживе. Литературната личност на Хаджииванов остава незавършена, заради краткия живот и по вина на социалистическата власт – убит е едва на 22 години, след като дълго преди това е пребивавал в концлагери, бил е пребиван от агенти на ДС и обявяван за полулегален, в резултат на явната му съпротива срещу диктатурата на НРБ. Личният му архив излиза на бял свят след 90-те години на ХХв., благодарение на това, че семейството успява да запази творчество на поета, въпреки заплахата от социалистическата власт.