Какво прави мръсният въздух с тялото ни? Лекари от „Въздух за здраве“ предлагат стъпки за по-чисто и здраво бъдеще Екипът на NewBlog 4U прие за своя кауза борбата за по-чист въздух и околна среда.
На нас, младите, ни пука! За да се убедите и вие, че от чистия въздух зависи физическото и психическото ни здраве и качеството ни на живот, вижте част от фактите, представени от осем здравни специалисти на семинар, организиран от лекарско сдружение „Въздух за здраве“ в Боровец. Токсиколози, пулмолози, кардиолози, педиатри, дерматолози, ендокринолози, психиатри и експерти разкриха актуални данни от проучвания за зависимостта между замърсения въздух и здравето ни. С настъпването на студените месеци все по-често идва и той – „невидимият убиец“. Заради него продължителността на живота ни е по-кратка, детската смъртност по-висока, а инфекциозните заболявания по-чести. „Все едно сме в аквариум и сме в ролята на рибка, за която чистота на водата е от съществено значение“, казва д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение „Въздух за здраве“. „Вдишваме средно по 16 пъти в минута, ядем много по-рядко, пием вода много по-рядко. Фините прахови частици, които са в замърсения въздух влизат дълбоко в белия ни дроб, преминават в кръвта и оттам към всички органи и системи на тялото“, обяснява специалистът.
Най-застрашени са децата, но заплахата е висока за всички – мръсният въздух предизвиква депресии и тревожност, намалява подвижността на сперматозоидите дори при млади мъже, състарява и пигментира кожата, води до развитие на алергии, диабет и още по-сериозни болести. По данни на специалистите всяка година 12 000 души в България губят живота си вследствие на мръсния въздух. Можем ли да променим статистиката? Ако се действа в правилната посока, държавата ни има шанс да удължи средната продължителност на живота с 2 години.
За да разберете повече за проблема и как можете да помогнете за неговото предотвратяване, вижте видеото на репортера Йоана Станиславова, оператора Йоанна Попова и монтажиста Калоян Златев.