Автор: Антония Янева
Снимки: Ева Радославова
Аудитория 207 е на втория етаж, в северното крило на корпус 2 в сградата на Нов български университет. Нямаше да ви разказвам за нея, ако на вратата й не пишеше „Аудитория доц. Кристиан Таков“. Светла и голяма зала, едната стена на която е покрита с негови портрети и ключови моменти от биографията му. Портрети, на които е той, не като автор (фотографията е голямата му страст извън професията на юрист). В залата, вдясно от вратата са експонирани като в музеи, негови ръкописи, документи, дори дипломата му от правния факултет на Софийския университет.
Кристиан Таков е бил студент повече от 20 години преди аз да се родя. Но какви уроци ми даде той днес и защо аудитория 207 ме провокира да напиша този текст?
Знам че биографичната част не е от най-интересните неща, а и всеки може да си я прочете в интернет, затова я свеждам до едно изречение. Кристиан Таков е роден на 7 ноември 1965 година и напуска този свят на 11 юли 2017 г. Той си отива физически, но оставя много теми за размисъл.
Ето и петте урока, които научих от него:
Урок 1: Имайте куража да бъдете истински!
Важно е да бъдем морални и да помогнем на когото можем. С живота си доц. Кристиан Таков ни доказа, че можем да излезем от матрицата, стига да имаме желание за това. Да бъдем истински хора, които си помагат и вървят заедно към по-добро бъдеще. Да бъдем себе си и всеки ден да се опитваме да направим нещо добро за някого, дори да е дребно.
Урок 2: Казвайте смело това, което мислите и го защитавайте!
Да отстояваме себе си, дори това да изисква известна смелост. Понякога е трудно да противостоим на общоприетото мнение и да отстояваме нашата истина, но именно в това е смисъла на живота ни. Важното е да подкрепим мнението си с ясни, точни и неоспорими аргументи, така както го е правил Кристиан Таков, дори когато е казвал това, от което хората се страхуват.
Урок 3: Никога не правете компромис със себе си!
Нека не позволяваме да ни казват кои да бъдем. Когато сме на път да направим компромис със собствените си принципи, трябва незабавно да спрем. Важно е да уважаваме себе си. По този начин ще ни уважават и хората около нас. Доц. Таков доказа, че е възможно да живееш, без да се огъваш и без да пренебрегваш собствените си принципи.
Урок 4: Поставяйте граници на толерантността си!
Кристиан Таков е бил толерантен човек, но на това свое качество е поставял определени граници. Той не е толерирал лъжата, несправедливостта, заблудата и слепотата по отношение на злото. Толерирал е добротата, честността, неподправения морал и будния дух. Днес аз продължавам да се уча къде да поставям своите граници. Не приемам всичко, с което ме среща животът. Имам свои индикатори за добро и зло.
Урок 5: Използвайте силните си страни!
Колкото повече учим, колкото повече знание трупаме, толкова повече се повишава нашата истинска житейска стойност. Доц. Кристиан Таков, по професия юрист, който третира правото като инструмент срещу несправедливостта, вярва в едно: моралът е доброто!
Надявам се с тези пет урока да съм ви дала повод за размисъл!